Investiční stříbro: příležitosti po QE3

25.06.2012 :: Autor: Martin Kopáček

Investování do zlata a stříbra je proces, který má svoje pravidla a úskalí . Pouze laik hledá nejlevnější ceny stříbra nebo nejlevnější ceny zlata - a pak se diví, cože to vlastně koupil...
Zkušený investor ví, že investiční rozhodování je podstatně komplexnější proces. Podrobně jsme jej probrali v našem seriálu o budování portfolia drahých kovů . Zkušení investoři především dokáží vyhodnotit fundamenty a vědí, jakou mají fundamenty relevanci a vliv na další vývoj ceny stříbra a ceny zlata.

Finanční trhy v uplynulém týdnu očekávaly především tři hlavní fundamenty: výsledek voleb v Řecku, zprávu amerického FEDu a aukci španělských dluhopisů. Investora zajímá, jak na tyto tři faktory reaguje investiční stříbro. Minulý týden byl opět velmi zajímavý a může být dobrým vodítkem pro investiční rozhodnutí, a to nejen při investování do drahých kovů.

Řecké volby umožnily pokračování ekonomické agónie helénského státu. Nefunkční ekonomika bude patrně dále přisáta k penězovodu EU, což evropští politici považují za menší zlo, než odchod Řecka z eurozóny. Trhy reagovaly uklidněním, index volatility ukázal zmírnění napětí.

Od amerického rezervního systému (FED) trhy očekávaly především další kolo kvantitativního uvolňování, lidově QE3. Nestalo se, šéf FEDu Ben Bernanke ohlásil podstatně skromnější zásahy do peněžních toků. Trhy zareagovaly poklesem, shodně směřoval i graf ceny stříbra a graf ceny zlata. Obecným konsensem je, že si Bernanke ponechává QE3 v záloze, neboť situace na americkém trhu práce není právě růžová.

Aukce španělských dluhopisů nedopadla dobře. Trhy ovšem tento fakt přebily dozvukem rozhodnutí FEDu, takže investiční stříbro neposílilo. Španělské banky zůstávají dále rizikovým faktorem pro stabilitu EU, jejích situace bude zřejmě velmi vážná. Investoři reagovali velkými objednávkami investičního stříbra, když po zprávě FEDu otestovala cena stříbra středněndobá minima.

Pozice producentů stříbra zůstávají nadále k nízké ceně stříbra stejné. Producenti stříbra za aktuální ceny nechtějí příliš dodávat stříbro na trh. Short pozice producentů stříbra jsou tedy stále rekordně nízké, což v minulosti velmi často indikovalo obrat směru trhu. Ve hře jsou samozřejmě také obří short pozice bank, které přispívají k současné nelogicky nízké ceně stříbra, jak jsme si názorně ukázali v minulém článku .

Tyto fundamenty jsou pro investora do drahých kovů dobrým vodítkem pro rozhodování. Investoři, kteří ovládají tradingové postupy, při nízkých cenách stříbra kromě nákupu stříbra připravují svoje tradingové pozice pro profit z případného poklesu anebo očekávaného růstu ceny stříbra. Pro absolventy mých tradingových konzultací mám radu: pro dlouhodobější pozici v papírovém stříbře sledujte pozice producentů stříbra. Mimo stříbro pak jistě není na škodu zobchodovat rolovací strategie na indexech, kde jsou solidní prémia. Volatilní měsíce opět ukázaly sílu konzervativních opčních strategií.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)
Investiční stříbro a volatilita na trzích
Tradingové konzultace - jak vydělat na propadu cen

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).