Ukrajina a Čína táhnou ceny drahých kovů vzhůru

13.03.2014 :: Autor: Martin Kopáček

Ukrajinská krize plní stránky médií každý den. Po prvotních obavách z odstavení dodávek plynu pro Evropu přišlo mírné uklidnění, nikoliv ovšem vyřešení situace na Krymu. Riziko konfliktu - i přes proklamované politické obou stran - stále trvá. Stabilita v regionu stále není v dohledu.

Investoři po propadech trhů zanevřeli na emerging markets, a Rusko - potažmo Ukrajina - nejsou výjimkou. Evropa se obává dopadů na dodávky zemního plynu (a ropy). Finanční trhy, v tento týden bez makroekonomických impulzů, reagují citlivěji na politické události. Po dosažení historického maxima přišlo v posledních dnech na akciových trzích ochlazení nákupního apetitu akciových investorů.

Naopak na zlatě je nákupní apetit velmi silný. Investoři, kteří se stáhli z emerging markets, mají v živé paměti následky politických otřesů na stabilitu trhů. Nestabilní trhy často jdou ruku v ruce s nestabilními měnami rozvíjejících se trhů, jak se následně ukázalo v dominovém efektu odstartovaném v lednu Argentinou . Proto místně měny konvertují ve zvýšené míře do zlata.

Vysoká poptávka po zlatě je nejen u účastníků rusko-ukrajinského konfliktu, ale i v Číně. Čínská makrodata nepotěšila, aktuálně druhá největší ekonomika světa neroste potřebným tempem. Jedním z možných důsledků je devalvace čínské měny vůči americkému dolaru. Tím by Čína mohla zatraktivnit ceny svého zboží na světovém trhu. Znehodnocení měny ovšem znamená znehodnocení úspor - o čemž i Češi vědí své .

Investiční poptávka po zlatě v Asii má přímý vliv na zásoby investičního zlata, následně samozřejmě i na cenu. Aktuální cena zlata v době psaní tohoto článku testovala hranici 1370 dolarů za unci. Svůj vliv na růst ceny zlata mají ovšem i obavy z dalšího vývoje v Japonsku, které setrvale vykazuje balancování na hraně recese. Čtvrtá největší světová ekonomika přistupuje rovněž k devalvaci jenu, čemuž místní investoři čelí právě nákupy zlata.

Investiční stříbro je tradičně taženo průmyslovou poptávkou. Pokud tedy dvě největší asijské ekonomiky - Čína a Japonsko - nevykazují ekonomický růst, průmyslová poptávka neroste. I proto investiční stříbro nepřidává strmé zisky jako je tomu u zlata. Logicky je tedy investiční stříbro vhodnějším kandidátem pro investici, neboť ceny jsou příznivější.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Další znehodnocení koruny. Investiční stříbro a zlato rostou
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční paradox: Špatné zprávy mohou být pro trhy dobré
---
Blog autora tohoto článku

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).