Investiční stříbro versus burza: Těžba versus cena

22.05.2014 :: Autor: Aleš Novotný

Průměrná cena investičního stříbra byla v loňském roce 23,79 dolarů za unci. Stříbro během loňského roku v průměrné ceně oslabilo o 23 procent proti roku 2012. Šlo o největší meziroční pokles ceny stříbra na burze od roku 1985 - tato situace přivedla k investičnímu stříbru řadu dlouhodobých investorů, kteří vyčkávali na nižší ceny. Jak se burzovní pokles ceny stříbra projevil na zájmu o fyzické stříbro? Znamenal pokles ceny také pokles zájmu o stříbro?
Přesně naopak - stlačení burzovní ceny způsobilo převis poptávky po fyzickém stříbře nad produkčními kapacitami. Rozdíl mezi burzovním spotem a fyzickou realitou se mimo jiné projevil například v cenových divergencích . Co je důvodem? Čísla dávají jasnou odpověď:

Jestliže se v roce 2012 prodalo 193,3 milionu uncí investičního stříbra, pak podle aktuálních údajů v loňském roce investiční poptávka po stříbrných slitcích, stříbrných mincích a stříbrných cihlách vzrostla na 245,6 milionu uncí. Cenový pokles opět zatraktivnil investiční stříbro.

Celková poptávka po fyzickém stříbře v roce 2012 činila 954,4 milionu uncí. O rok později, tažena cenovým poklesem, světová poptávka po fyzickém stříbře vzrostla na 1.081,1 milionu uncí. Investoři se pochopitelně ptají, zda s růstem poptávky stačí držet krok objem dodávek fyzického stříbra. Není tomu tak: v roce 2012 byl objem stříbra dodaného na trh 1.005,3 milionu uncí, zatímco v loňském roce pouze 978,1 milionu uncí.

Velký nedostatek stříbra pramení mimo jiné z nečekaného propadu dodávek tzv. stříbrného šrotu, tj. zlomkového stříbra nebo stříbrných šperků a mincí z výkupů. Držitelé stříbra zkrátka stříbro v roce 2013 prodávat nechtěli, pokles objemu výkupu stříbra činil 20%. Když tvůrci statistik započetli také stříbro držené anebo prodané vládami ( státní mincovny ) anebo stříbrnými ETF fondy , došli k následujícímu závěru: Rozdíl mezi dodávkami a spotřebou fyzického stříbra vytvořil opět deficit. Zatímco v roce 2012 přesáhla spotřeba fyzického stříbra těžbu o 66,3 milionu uncí, v loňském spotřeba stříbra přesáhla dodávky o 11,3 milionu uncí. Fyzického stříbra zkrátka není (a patrně už nikdy nebude) dostatek.

Proč tedy cena na burze klesá? Nezapomínejme, že burzovní spot je určen spekulativní nabídkou a poptávkou. V době, kdy čtvrtým rokem rostou akcie a dividendové tituly, vstupují burzovní obchodníci do těchto instrumentů. Stříbro a zlato, které roste v dobách krize, není v centru zájmu. A proto může být tlačeno až k produkčním nákladům bez ohledu na fyzickou realitu. Vyrovnání burzovních kontraktů se totiž provádí v drtivé většině v penězích, nikoliv ve fyzickém kovu. Kdyby totiž všichni držitelé burzovních futures na stříbro trvali na dodání fyzického kovu, nebylo by dost stříbra pro vyrovnání.

Zkušení investoři jsou si dobře vědomi rozdílu mezi burzovní spotovou cenou stříbra a mezi realitou fyzického kovu. Investiční stříbro je dlouhodobá investice, která chrání před riziky inflace a nekrytých měn. Proto zkušení investoři, znalí nedostatku fyzického stříbra, využívají příznivých cen k doplňování svých portfolií, což jasně dokumentují výše uvedená čísla.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční stříbro: US mint rekord, Asie nakupuje

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).