Krize v Iráku poslala ceny zlata a stříbra vzhůru

16.06.2014 :: Autor: Aleš Novotný

Investoři a burzovní obchodníci velmi pečlivě sledují politický vývoj v Iráku. Povstalci od ledna letošního roku postupují v tažení na hlavní město Bagdád, v těchto dnech obsadili Mosul na severu provincie Ninive a také centrum provincie Salahaddín, město Tikrít. Irácká armáda neklade přílišný odpor, takže islamističtí povstalci získávají kromě nových území také vojenskou techniku.

Ropa je mimořádně důležitou komoditou, její cena ovlivňuje ceny mnoha produktů průmyslu. Proto případné ohrožení těžby ropy je velmi pečlivě sledováno. Americké vojenské oddíly opustily Irák v roce 2011, po svržení vlády Saddáma Husajna. Současný americký prezident Barack Obama přislíbil současné vládě podporu v boji s povstalci, ale zároveň se netají neochotou aktivně se v tomto konfliktu znovu angažovat.

Cena zlata a cena stříbra pochopitelně na politické riziko reagovaly růstem. Cena zlata v pátek zamířila až k 1274 dolarům za troyskou unci. Graf ceny stříbra zakončil na 19,65 USD za unci. Oba kovy prudce posílily ve chvíli, kdy bylo oznámeno obsazení Mosulu povstalci. Právě u Mosulu se nacházejí důležitá ropná pole.
Hlavní cenové pohyby se ale odehrávají na trhu ropy, kde obchodníci těží z nejistoty a aktuálně jsou naladěni k dalšímu růstu ceny ropy. Investiční zlato a investiční stříbro těží z politické nestability a z nejistoty, jak bude tažení povstalců dále probíhat a zda ovlivní ropnou produkci. Zlato a stříbro rostou tedy z důvodu obav o budoucnost, čímž opět potvrzují svoji roli přístavu bezpečí.

Říjnové opce na zlato ukazují, že se někteří investoři proti rizikům zajišťují velmi intenzivně. 1000 kusů opcí bylo zakoupeno s realizační cenou 1350 USD za unci, 2000 dokonce s realizační cenou 1450 USD za unci zlata. Jde o zajištění proti eskalaci rizik, kdy by ceny zlata a stříbra vyrazily prudce vzhůru? Neochota obchodníků sázet na pokles ceny zlata přes víkend naznačuje, že rizika iráckého konfliktu vnímá trh jako významná. Sezónní vlivy by ovšem mohly růst ceny zlata a stříbra přibrzdit. Významný vliv na ceny zlata a stříbra může mít také posun pozornosti obchodníků od irácké krize zpět k vývoji americké ekonomiky. Tento týden se dočkáme zprávy ze zasedání FOMC, kde by mimo jiné mohlo dojít k dalšímu snížení objemu peněz pumpovaných do ekonomiky. Vzhledem k poměrně slabému výkonu US ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku lze očekávat také revizi ekonomického výhledu FEDu pro rok 2014. Pak by bylo možné také očekávat zmínku o případném urychlení postupného zvyšování úrokových sazeb. To by se pochopitelně projevilo jak na hodnotě US dolaru, tak na grafu ceny zlata a stříbra.

Investory a burzovní obchodníky čeká zajímavý týden. Příležitostí k dobrým ziskům a zajímavým investicím bude tento týden nepochybně celá řada.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro versus burza: Těžba versus cena Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Graf ceny stříbra pod 19 USD. Kdo skoupil stříbrné slitky?
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční stříbro: US mint rekord, Asie nakupuje

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).