Deutsche Bank vycouvala z fixingu zlata, Čína nakupuje

23.01.2014 :: Autor: Martin Kopáček

Deutsche Bank je svými aktivy největší bankou v Německu. Stejně jako další velké bankovní instituce čelí Deutsche Bank podezření, že se podílela na manipulacích s úrokovou sazbou LIBOR (London Interbank Offered Rate ). Překvapivé oznámení banky přišlo v těchto dnech: Deutsche Bank se stahuje z procesu denního stanovování ceny zlata a stříbra (tzv. fixing).

Deutsche Bank svoje rozhodnutí odstoupení z procesu fixingu zlata a stříbra oficiálně zdůvodnila jako součást strategie utlumení podnikání v komoditní oblasti. Deutsche Bank tak následuje JPMorgan Chase, která z komodit odešla již polovině loňského roku .
Důvodem pro opuštění komoditního byznysu je patrně nová regulační administrativa, která zpřísňuje podmínky pro podnikání bank v oblasti komodit a zavádí nová omezení a regulace. Deutsche Bank tedy opouští tzv. Velkou pětku, tj. konsorcium bank, které provádějí v Londýně denní stanovování ceny zlata.

V rámci stanovování rozpětí ceny stříbra byla Deutsche Bank dosud jedním z tří klíčových hráčů, kteří zásadně určovali cenu investičního stříbra na světových trzích. I tuto pozici banka vyklízí.

Cena zlata prošla v loňském roce poklesem o 28%. Pokles ceny zlata vítají asijské trhy, kam míří většina žlutého kovu. Čínské dovozy zlata v roce 2013 reflektují pokles ceny, dovoz zlata do Číny byl rekordní právě díky cenovému poklesu. Kromě šangajské burzy, přes kterou do Číny dorazilo 2181 tun zlata, je třeba započítat další dodávky, které se do oficiální statistiky nedostanou. Kvalifikovaný odhad říká, že celkový dovoz zlata do Číny v roce 2013 přesáhl 2500 tun.

Do Číny patrně putovala také velká část zlata GLD, což je ETF (exchange traded fund) na zlato : GLD během roku snížil své zlaté portfolio o 500 tun, z více jak 1300 tun na počátku roku na 800 na konci roku 2013. A samozřejmě trvá nákupní apetit čínských investorů na stříbře.

Jak tedy vypadá rekapitulace? V roce 2013 cena zlata stále klesala, stejně jako klesala cena stříbra. Aktuálně jsme u cen, kde mnoho odborníků předpokládá hranici těžebních a výrobních nákladů těchto drahých kovů. Deutsche Bank se po skandálu s manipulacemi sazby LIBOR stahuje z procesu stanovování ceny zlata a stříbra. Další vyšetřování regulátorů je zaměřeno právě na oblast cen drahých kovů, je podezření z manipulace ceny zlata a stříbra. A Čína v tichosti dlouhodobě skupuje zlato i stříbro . Myslím, že to není co dodat.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Osobní stránky autora tohoto textu
Investiční stříbro: Solární byznys v Číně a spotřeba stříbra
Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Koruna klesá. Co s tím?

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).