Média & Blog

Evropa v potížích: Optimismus vyprchal příliš rychle

11. 10. 2012 - Autor: Jan Hájek

Pro ekonomy očekávaný vývoj, pro bruselské sociální architekty nepříjemné překvapení: záchranný fond ESM přijaly trhy vlažně. Fond ESM je určen pro pumpování peněz do bank, které se ocitnou v potížích. Tím se dluhy krachujících bank přenesou na ESM, nikoliv na státní rozpočty jednotlivých zemí.
Má to ale dva háčky: fond není bezedný, disponovat by měl cca 500 miliardami eur. Už nyní je jasné, že v případě systémové bankovní krize (jak ji známe z roku 2008) nebudou peníze ani zdaleka stačit. Druhý problém je, že ESM je podmíněn novým bankovním dohledem, který by dal větší pravomoci Evropské centrální bance. Tento dohled zatím není vytvořen. Odborníci se obávají, že půjde opět spíše o úřední post, než o skutečně funkční dohled. Lidově řečeno: opět se bude retušovat, upravovat, restrukturalizovat … neboli zametat pod koberec.

Spuštění ESM trhy vnímají jako další pokus o oddálení problému. Státy jsou předlužené, mnohé státy jsou de facto ve fázi bankrotu – na finančních trzích se nenajde nikdo ochotný půjčit jim peníze za rozumný úrok. Proto nastupují fondy typu ESM, aby zalepily díry a udržely zejména jižní státy eurozóny nad vodou. Podle mínění řady ekonomů je to marné oddalování problému, které bude čím dál dražší. A řešení bude podle těchto ekonomů velmi bolestivé. Pocítí je jak účastníci eurozóny, tak ostatní státy Evropy, byť eurem neplatí. Týká se to tedy i České republiky.

Známý německý ekonom Hans-Werner Sinn, prezident respektovaného
institutu Ifo

, předpokládá nutnost odchodu Řecka z eurozóny. Před návštěvou německé kancléřky Merkelové v Řecku Sinn prohlásil, že se s kancléřkou vsadí, že Řecko bude z eurozóny vyloučeno. Podle Sinna si politikové myslí, že mohou poručit ekonomickým zákonům. Výsledkem bude podle Sinna další kupení dluhů, které nakonec velmi draze zaplatí celá Evropa.

Řešit dluhy nebo krizi bankovního sektoru přeléváním problémových dluhů do ESM je opravdu riskantní. Evropská centrální banka se může dostat do situace, kdy nezvládne hrozící inflační scénář. Pak by došlo na slova skeptiků, že důsledkem dluhové krize bude inflační znehodnocení úspor. Velké obavy vzbuzuje další vývoj v Portugalsku, kterému v těchto dnech byla odsouhlasena další pomoc ze záchranných fondů. Půjčka Portugalsku je uvolněna i přesto, že Portugalsko opět překročí plánovaný schodek rozpočtu. Dohodnuté podmínky půjčky se porušují jak na běžícím pásu, což ukázal nedávno
příklad Řecka

.

Obdobná situace je ve Španělsku. Španělsko nesplní cíl rozpočtového deficitu ani letos, a bohužel patrně ani v příštím roce. Zadlužení překročí 90 procent hrubého domácího produktu. Chmurnou projekci předložil Mezinárodní měnový fond. Euro reagovalo propadem.

Mezinárodní měnový fond vidí pesimisticky i ekonomickou budoucnost světové ekonomiky. Letošní růst snížil o 0,2 procentního bodu na chabá 3,3 procenta. MMF v příštím roce odhaduje růst na 3,6 procenta, dosud předpokládal růst ve výši 3,9 procenta. Skeptický výhled Mezinárodní měnový fond zakončil varováním před nebezpečím další recese vyspělých ekonomik. Euro se propadlo, neboť negativní výsledky opět zvyšují riziko inflačního scénáře. Akciové trhy klesají v očekávání horší výsledkové sezóny, která nyní startuje v USA.

Propady napomohly odražení ceny stříbra od hranice 35 dolarů za unci. Cena stříbra na burze se aktuálně pohybuje kolem 34 dolarů za unci, přičemž poklesu brání právě obavy z budoucí nezvládnuté inflace. Nákupy investičního stříbra se
od letošního dubna

drží na tradičně vysokých objemech, když stále více institucí
očekává růst ceny stříbra

.
Problémy v eurozóně jsou jedním z faktorů, které budoucímu růstu ceny investičního stříbra nahrávají.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Stříbro v dynamice překonalo zlato

Silverum s.r.o. na veletrhu Investor 2012

Krach Amber Gold: Kdo se nepoučí?

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Budoucnost: Maluje Roubini čerta na zeď?

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

8. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala od minulého týdne výrazný nárůst, což odráží býčí trend na trhu ... číst dále

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

4. 4. 2024 - Autor: Jan Hájek
Meziroční míra inflace v eurozóně se z únorových 2,6 % snížila na březnových 2,4 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE