FED potvrdil likviditu, graf ceny zlata opět nad 1220 dolary

06.01.2014 :: Autor: Aleš Novotný

Sledování fundamentů by mělo patřit ke standardním krokům každého kvalifikovaného investora. Zejména v dobách, kdy o pohybech na burze rozhodují spíše politická prohlášení, než tvrdá ekonomická data. To se opět potvrdilo v první pátek letošního roku, kdy s posledním projevem vystoupil dosluhující šéf FEDu, Ben Bernanke.

V závěru loňského roku americký FED mírně přibrzdil svoji uvolněnou měnovou politiku, když 18.prosince 2013 omezil program výkupu dluhopisů o 10 miliard dolarů měsíčně. Zkušení investoři vyčkávali, jak na omezení zareagují trhy. Zatímco finanční trhy na utažení kohoutku nereagovaly očekávaným poklesem , pro drahé kovy byla tato zpráva negativní. Cena zlata i cena zlata otestovaly svá dlouhodobá minima a zůstaly v cenovém pásmu, kde většina odborníků předpokládá hranici těžařské rentability u těchto dvou drahých kovů.

Páteční projev Bena Bernankeho byl pravděpodobně poslední, neboť na konci měsíce se kormidla amerického FEDu ujme Janet Yellenová. Bernanke potěšil trhy ujištěním, že FED bude udržovat uvolněnou měnovou politiku tak dlouhou, jak bude zapotřebí. Prohlášení z prosince, že úrokové sazby zůstanou nadále na téměř nulové úrovni, tím Bernanke opět potvrdil.

Odstupující šéf FEDu konstatoval, že FED vnímá zlepšení americké ekonomiky, bankovního sektoru i trhu nemovitostí, ale míra nezaměstnanosti je nadále příliš vysoká (7%). Bernanke podle svých slov považuje ale zlepšení za dosud nekompletní.
Beze změny by tedy mohlo zůstat tempo odkupu dluhopisů, které po prosincovém snížení o 10 miliard činí 75 miliard dolarů měsíčně. Cena stříbra reagovala růstem, vzrostla také cena zlata. Program výkupu dluhopisů je v konečném důsledku de facto pumpováním nových peněz do oběhu, což ceně drahých kovů prospívá.

Aktuální ceny zlata a stříbra se tedy odrazily od svých supportů. Důvody, pro které investiční zlato a investiční stříbro v pátek posílily, spočívají v postojích investorů k rizikům americké a globální ekonomiky, respektive k rizikům oslabení dolaru. Velmi zajímavé bude sledovat, s jakým projevem předstoupí nová šéfka amerického FEDu Janet Yellen, která na konci měsíce převezme funkci po Benu Bernankem.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Koruna klesá. Co s tím?
Burza zlata: Manipulace ceny algoritmickými obchody?
Investiční paradox: Špatné zprávy mohou být pro trhy dobré

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).