Média & Blog

Investiční stříbro a investiční zlato – kov nebo ETF?

22. 3. 2012 - Autor: Martin Kopáček

Co je to bezpečná investice? Obsah se mění. Klasickou ukázkou je nabídka bank: Kdysi to podle bankovních poradců byly akciové fondy, pak přišla mánie fondů nemovitostí. Po propadu akciového trhu a po hypotéční krizi začaly banky vydávat za bezpečnou investici státní dluhopisy. Přišlo Řecko, dluhová krize PIIGS. Nová bankovní mantra zní: ETF na kovy a korporátní dluhopisy. Jaká je realita?

Každý investor ví, že bezpečná investice neexistuje. Není zkrátka růže bez trní. Říká se, že není rizikových investic, jsou pouze riskující investoři. Osobně se k tomuto názoru přikláním. Investor, který spoléhá na jasnozřivost analytiků, různých investičních guru a pánů bankéřů, nemá příliš dobře rozdané karty.

Poté, co se banky těžce blamovaly s fondy, které zpravidla nebyly schopny překonat standardní benchmarky výkonnosti, přicházejí s novou mantrou: jistotou jsou fondy na drahé kovy a kvalitní korporátní dluhopisy. I banky, které před rokem 2007 jednohlasně prohlašovaly drahé kovy za přežitek, nyní nabízejí svým klientům fondy na zlato a stříbro. Ovšem pozor, nejde o investiční zlato a investiční stříbro, ale o zlato a stříbro ve formě ETF.

Na
veletrhu investičních příležitostí PENÍZE 2012

jsem shlédl všeliké prezentace, které hrály všemi barvami a ukazovaly rostoucí křivky budoucích zisků z ETF na drahé kovy. Pohříchu informace o riziku fondů ETF, respektive zajištění proti němu, byly na okraji výkladu, nebo chyběly zcela. Myšlenka ETF je dobrá, ale vede často ke špatnému závěru. ETF na zlato a na stříbro mají na první pohled mnoho výhod: vysoká likvidita, nízké transakční náklady, nulové skladovací náklady, žádné DPH. Úžasné, řekne si neznalý investor po shlédnutí prezentace. Pozor, ďábel se jak známo skrývá v detailech!

Prvním problémem ETF je skutečnost, že se (stejně jako u akcií) jedná o privátní cenný papír. Emitent takového papíru může zkrachovat. Druhý problém je v tom, že ETF na zlato a na stříbro sice mají mimo jiné vlastnit fyzické zlato a stříbro, ale skutečnost může být jiná. Zlaté cihly nebo stříbrné slitky ve skutečnosti v ETF fondu být nemusejí. Třetí problém plyne ze dvou předchozích: zlato ani stříbro, které by mělo ETF vlastnit, vám postě nepatří a nemůžete požádat o směnu cenného papíru za drahý kov. Čili, jak bylo řečeno už v

seriálu o budování investičního portfolia drahých kovů

, ETF nemůže z podstaty nahradit vlastnictví fyzického investičního zlata a investičního stříbra. Po lopatě: stříbrné slitky, stříbrné mince, stříbrné cihly, zlaté pruty, zlaté slitky a zlaté mince máte ve svém držení sami, zpronevěru nebo krach tudíž neriskujete. Tyto skutečnosti jsou dobře známé absolventům mých
tradingových konzultací

. Absolventi vědí, že ETF jsou dobré na trading, ale rizikové pro investici.

Korporátní dluhopisy trpí stejnými neduhy. Kde je jistota, že firma bude v dobré kondici i nadále? Že za čas nezkrachuje? Vezměme si jako příklad třeba firmu Kodak. Kodak byl lídrem trhu fotoprůmyslu – a dnes je v konkurzu. K čemu vám budou dobré dluhopisy Kodaku? Půjdete řešit s konkurzním správcem likvidační hodnotu?
Jiný příklad, na který především banky nerady vzpomínají: Pád obří banky Lehman Brothers. I čeští investoři v dluhopisech této dříve tak obdivované banky utopili nemalé částky. Banky hovoří o důvěře v tyto podniky. Vybavil se mi okamžitě citát, že když politik hovoří o snížení daní a banka o důvěře v její produkty, je nejvyšší čas začít si hlídat peněženku.

K riziku ETF a korporátních dluhopisů a k tématu investice do fyzických drahých kovů doporučuji
shlédnout debatu z investičního veletrhu PENÍZE 2012

. Osobně jsem přesvědčen, že investor musí umět dělat vlastní rozhodnutí a ne slepě věřit (jistě dobře míněným) radám. Stříbro i zlato ve formě mincí, slitků a cihel mají proto nezastupitelné místo

v portfoliu rozumného investora

.
Spoléhat na důvěru se nevyplácí – ti, kteří nakupovali různé bankovní fondy v roce 2007, na to patrně dodnes neradi vzpomínají.

Zpět na články

Nejnovější články


Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

8. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala od minulého týdne výrazný nárůst, což odráží býčí trend na trhu ... číst dále

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

Inflace v eurozóně i nadále pokračuje v mírném poklesu

4. 4. 2024 - Autor: Jan Hájek
Meziroční míra inflace v eurozóně se z únorových 2,6 % snížila na březnových 2,4 ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE