Média & Blog

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (3.část)

27. 2. 2012 - Autor: Jindřich Walter

V
předchozích dílech tohoto seriálu

jsme si pověděli, zda a proč je vhodné nakupovat zlato a stříbro. Ukázali jsme si, v jakém poměru drahé kovy nakupujeme a také v jakém provedení. V dnešní části seriálu o budování investičního portfolia si předvedeme, kdy je vhodné investovat do mincí a kdy je vhodné nakupovat stříbrné a zlaté slitky.

Investiční kovy jsou nejčastěji dostupné ve dvou základních formách. Jedná se o mince a o slitky. Jak mince, tak slitky mají svoje opodstatnění v našem portfoliu. Obě formy mají své klady a zápory, které při budování našeho investičního portfolia musíme vhodně vyvážit.
Prvním krokem, kterým začínají veškeré úvahy o mincí nebo slitcích drahého kovu, je zvážení objemu prostředků, který máme pro investici do drahého kovu určen. Pokud se pohybujeme v řádu několika tisíc korun, je naše rozhodování velmi zúženo. Vhodnou volbou budou jistě investiční stříbrné mince, které se nám podaří pořídit (v aktuálních cenách února 2012) do tisícikoruny. Jde o stříbrné mince A-mark, stříbrné mince Buffalo a stříbrné mince American Silver Eagle. Přednosti uvedených mincí
najdeme v popisku u každé stříbrné mince

. O jiných typech mincí zatím příliš uvažovat nebudeme, protože nesplňují kritéria solidní likvidity nebo poměru ceny a ražebního prémia.

Pokud máme pro investici do drahých kovů vyčleněny řádově desítky tisíc korun, pak jistě nebudeme investovat pouze do stříbrných mincí. Nabízejí se nám stříbrné investiční slitky ve správném provedení (čili v násobcích uncí, jak jsme si vysvětlili
v minulé části seriálu

). V současnosti (únor 2012) půjde především o desetiuncové slitky NTR. Pokud máme pro nákup k dispozici částku do 50.000 Kč, je vhodné zvolit poměr mezi stříbrnými mincemi a stříbrnými slitky v poměru přibližně 50:50. Výsledkem bude základ investičního portfolia, které splní požadavky na likviditu i na vhodnou diverzifikaci v rámci různých typů provedení investičního stříbra. Menší zlatý slitek (5 gramů) by v portfoliu také mohl být zastoupen.

Při investici kolem cca 400.000 Kč můžeme jít dvojí cestou. Jednak můžeme zvolit pouze stříbrné investiční mince v množství 500 ks anebo stříbrné slitky v množství 50 ks, čímž se dostaneme na solidní množstevní slevy (viz podrobnosti v uvedených kategoriích). Jedná se totiž o jednorázový nákup 500 uncí stříbra, kdy jsou již dostupné množstevní slevy a také je možný tzv. fixační nákup stříbra, určený pro větší investory. Při fixačním nákupu pro investora zajišťuje SILVERUM s.r.o. nákup přímo, čili bez skladovacích a pojistných poplatků – cena je pak nižší, než v e-shopu. Podmínkou je jednorázový nákup minimálně 500 uncí stříbra. Větší investoři fixační nákup velmi rádi využívají, protože kromě zajímavé ceny mohou v případě příznivého pohybu ceny stříbra nebo kurzu USD/Kč nákup cenově ještě více zatraktivnit. Mnoho českých investorů právě díky fixačnímu nákupu stříbra realizuje zajímavé zisky již v okamžiku nákupu drahého kovu.
Druhou možností v případě, že hodláme proměnit za investiční stříbro cca 400.000 Kč, je rozdělení nákupu mezi mince a stříbro, v poměru vychýleném již ve prospěch stříbrných slitků. Poměr mincí v takovém portfoliu by měl být kolem cca 30-40%. Samozřejmě zde ale nelze využít výhod fixačního nákupu.
V portfoliu do 400.000 Kč budou zlaté slitky zastoupeny spíše minimálně, můžeme také zvážit nákup jedné či dvou zlatých mincí.

Při investičním záměru mezi 500.000 až 1 milion Kč (a to bývá nejtypičtější objem portfolio drahých kovů) už volíme menší množství stříbrných mincí (cca 20-30%) a převahu stříbrných slitků. Můžeme se rozhodovat mezi desetiuncovými stříbrnými slitky (zpravidla značky NTR nebo A-mark) a stouncovými stříbrnými cihlami (doporučujeme prestižní stříbrné cihly Johnson Matthey). Zlato ve formě slitků (10g nebo 50g) nebo mincí by nemělo v portfoliu chybět.

Při investici mezi jedním až dvěma miliony korun platí předchozí doporučení. Je však vhodné držet větší hmotnostní poměr desetiuncových slitků oproti stouncovým slitkům. Důvodem je vysoká likvidita desetiuncových slitků. I když portfolio do dvou milionů korun je z pohledu českého investora vnímáno jako velké, z hlediska většího trhu jde stále o poměrně malý objem investice. Skutečně velký objem investice (od 4 milionů Kč výše) je obvyklý v západních zemích. V portfoliu nad 4 miliony Kč se poměr mincí s slitků překlápí naopak ve prospěch stouncových slitků, kterých je v investičním portfoliou nad 4 miliony korun více než poloviční množství. Zlaté slitky jsou zastoupeny v gramáži 50g nebo 100g a nechybí zlaté mince (včetně proof mincí American Gold Buffalo s vysokou přidanou hodnotou).

V prvním dílu tohoto seriálu
jsme si řekli, že maximální objem drahých kovů v držení jednotlivce by měl být cca 5 milionů korun. Pouze při investici nad 5 milionů korun nastupují do portfolia tisíciuncové stříbrné slitky. Pro portfolia pod 5 milionů nejsou tisíciuncové slitky vhodné. Důvodem je velký objem prostředků vázaný v jediném slitku.

Mimochodem právě z důvodu vázání vysokého objemu peněz v jednom slitku nedoporučujeme – jak jsme si ostatně řekli i v předchozích dílech tohoto seriálu – příliš investic do zlata. I malý zlatý slitek nebo zlatá mince váže poměrně značnou částku, a tím limituje možnost postupného odprodávání. Samozřejmě platí, že zlato by mělo být v rozumné míře v portfoliu drahých kovů rovněž zastoupeno, byť s ohledem na výše uvedené v menší míře.

Příště si povíme o tom, zda je vhodné investovat do drahých kovů jednorázově nebo postupně. Jednorázové i postupné investice do drahých kovů mají svoje výhody i úskalí. Obojí si ukážeme v příštím dílu tohoto seriálu o budování investičního portfolia drahých kovů.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (2.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (3.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (4.část)

Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (5.část)

Investiční stříbro, investiční zlato a certifikáty – věčné téma?

Zpět na články

Nejnovější články


Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

22. 4. 2024 - Autor: Jiří Jánský
Ministerstvo financí ČR ve své čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu minulý týden oznámilo ... číst dále

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jindřich Walter
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

Cena zlata zavřela minulý týden nad 2 300 dolary za unci, stříbro téměř na 27,50

8. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Cena zlata zaznamenala od minulého týdne výrazný nárůst, což odráží býčí trend na trhu ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE