Investiční stříbro: US mint rekord, Asie nakupuje

10.04.2014 :: Autor: Martin Kopáček

Akciové trhy prošly téměř šestiletým býčím cyklem. Mnozí analytici proto varují, že z hlediska tržních cyklů může přijít pokles a medvědí éra. Investoři se obávají postupujícího znehodnocování dolaru i eura - a tuzemští investoři až příliš bolestivě zakusili inflační praktiky ČNB . Jak vypadá globální zájem o investiční stříbro v těchto měsících?

Velmi dobrou odpověď lze nalézt v cenovém vývoji investičního stříbra na burze a ve fyzické poptávce po stříbrných mincích, stříbrných slitcích a stříbrných cihlách. V druhé polovině března cena stříbra na burze odevzdala pět procent. Svůj díl na poklesu mělo prohlášení šéfky amerického FEDu, že program nákupu amerických dluhopisů zůstane nadále v platnosti, přičemž se zvýšením úrokových sazeb lze počítat již v prvním čtvrtletí 2015.

Do 15. března jsme viděli v rámci COT snižování pozic velkých hráčů v burzovních kontraktech na stříbro. Důležitá byla také data o ekonomické aktivitě v Číně, kde se objevily známky zpomalení růstu tempa. Není třeba dodávat, že zásadním spotřebitelem stříbra je průmysl, a proto je na známky zpomalení ekonomiky graf ceny stříbra velmi citlivý.

Ukrajinská krize opět ukázala, že v době nejistoty roste poptávka po investičním stříbře. Po referendu o politickém uspořádání na Krymu mezinárodní napětí polevilo.

Z uvedených faktů bychom mohli usuzovat, že poptávka po investičním stříbře bude klesat. Ovšem nezapomínejme na rozdíl mezi burzovním a fyzickým stříbrem . Poptávka po investičním fyzickém stříbře naopak roste. Kupříkladu americká mincovna v březnu oznámila další rekord v prodeji stříbrných investičních mincí American Silver Eagle (Americký stříbrný orel). Březnová produkce těchto investičních stříbrných mincí překonala 5 milionů kusů (5.354.000 mincí), čímž se vytvořil opět meziroční rekord: v letošním březnu americká mincovna prodala o 2 miliony Stříbrných orlů více.

Další příklad z opačného konce světa: V Singapuru byl v březnu otevřen nový velkosklad investičního stříbra, který pojme 600 tun stříbrných mincí, stříbrných cihel a stříbrných slitků. Jde o investiční stříbro určené pro retailovou klientelu - mnoho investorů z USA takto mění inflací ohroženou měnu za drahý kov. Je reálné, že se bude opakovat situace z července 2013 , kdy nově otevřený sklad investičního stříbra (200 tun) byl zaplněn během necelého půl roku? Ano, je to reálné - i loni šlo o investiční stříbro patřící retailovým zákazníkům.

Zkušení investoři velmi dobře vědí, že mezi burzovním grafem ceny stříbra a skutečnou cenou fyzického investičního stříbra je velký rozdíl. Jak vidíme výše, směr grafu ceny stříbra určují burzovní hráči, zatímco poptávku po fyzickém kovu určuje ekonomická realita. Zkušení investoři nakupují, což potvrzují mimo jiné i údaje o produkci US mint i zprávy o budování dalších velkoskladů stříbra v Asii.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio 1.část
Spoření do zlata a stříbra: Snadné a efektivní
Investiční stříbro: Pozor na podvodníky !

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).