Investiční stříbro za 11 dolarů

30.01.2012 :: Autor: Martin Kopáček

Investiční stříbro za 11 dolarů je drahé. Cena stříbra brzy klesne k sedmi dolarům za troyskou unci. Nakupovat stříbro za 11 dolarů proto nemá smysl. Připadají Vám tyto věty podivné? Vždyť cena stříbra přece nedávno atakovala opět hranici třiceti dolarů, aby během několika týdnů dál posílila o více jak deset procent. Cena investičního stříbra dnes se blíží 34 dolarům za troyskou unci stříbra.

Ano, máte pravdu. Investiční stříbro opravdu nestojí 11 dolarů za unci. Věty, uvedené v úvodu tohoto článku, jsem si vypůjčil z jedné odborné analýzy z ledna roku 2009. Analytický tým prestižního bankovního domu dokazoval, že investování do stříbra je naprostý nesmysl. Jaká byla realita, víme všichni - stříbro a zlato vytvořily historické cenové rekordy.

Pamatuji si, že v té době někteří investoři opravdu považovali cenu stříbra na úrovni 11 dolarů za velmi vysokou. To byl leden roku 2009. Co by stejní investoři dnes dali za to, kdyby byli v lednu 2009 nakoupili na té tehdy zdánlivě nesmyslné cenové úrovni...
Dluhová krize, hrozící bankroty států a trvalá hrozba hospodářské recese ukázaly, že zlato a stříbro má v portfoliu investora neoddiskutovatelné místo. Příkladem pro mnohé budiž portfolia hedžových fondů , které nemívají špatný úsudek.

Ano, cena stříbra i cena zlata procházejí (a budou procházet) velkými cenovými korekcemi. Všichni pamatujeme, jak se cena zlata zřítila z úrovně okolo 1900 dolarů skokově pod 1600 dolarů za unci zlata. Také graf ceny stříbra dokazuje, že stříbro je velmi svižný skokan - z ceny kolem 50 dolarů si stříbro dosáhlo až ke 28 dolarům za unci stříbra.

Co to pro nás znamená? Především: investiční kovy slouží jako ochrana úspor proti inflaci a znehodnocení měny. Za druhé: stříbro a zlato nakupujeme vždy, když je to zapotřebí, čili když máme další prostředky (úspory, zisky atd.), které je třeba ochránit. Za třetí: investování do komodit, zlato a stříbro nevyjímaje, je během na dlouhou trať, kdy nám právě znehodnocování měn velmi pomáhá.

Během tohoto víkendu Řecko de facto zbankrotovalo . Kulantně se sice říká, že došlo k dohodě s věřiteli, ale odpis 60% hodnoty dluhu nic jiného než bankrot není. Investiční kovy, zlato a stříbro, tak nadále mají v systému nekrytých měn a předlužených států své výsadní místo. Kvalifikovaný investor se proti nejisté budoucnosti zajišťuje držením drahých kovů. Hrozby státních bankrotů ani nejistého ekonomického výhledu se nebojí, naopak z něj těží maximum. Kdo se zajistí, ten neztratí. Kdo zná, ten navíc i získá.

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).