Jak ztratit 59 miliard? Investice mají pravidla

23.07.2012 :: Autor: Jindřich Walter

Investiční stříbro a investiční zlato má pravidla, která je zapotřebí dodržovat. Tyto zásady jsou jednoduché: Je nezbytné investovat do likvidních produktů, vyhýbat se pokoutním obchodníčkům a tzv. výhodným nabídkám. Investiční stříbro a investiční zlato má určité standardy, aby investice do drahých kovů měla smysl. Velmi podrobně jsme zásady investování do drahých kovů probírali v našem seriálu o budování investičního portfolia drahých kovů.

Rizika v investování do zlata a stříbra přicházejí ve chvíli, když začátečníci pokoušejí štěstí exotickými investicemi. Jde především o nákupy nelikvidních forem investičního stříbra a zlata. Ne vše, co je na tuzemském trhu oblíbené, je oblíbené i na světovém trhu zlata a stříbra! Nezapomínejme, že světový trh drahých kovů počítá vždy v uncích, nikoliv v kilogramech! Začátečníci se pokoušejí ušetřit na nesprávném místě, respektive nakupují nelikvidní metrické provedení (kilové stříbrné cihly místo násobků uncí, evropské stříbrné mince místo světově uznávaných stříbrných mincí apod.).
Každý investor by se také měl dobře seznámit s trhem drahých kovů a pochopit rozdíly mezi zlatem a stříbrem. Zlato a stříbro jsou zkrátka zcela odlišné trhy. Investor by měl pochopit i širší vazby, aby uměl správně vyhodnotit situaci. Pochopení trhu kovů pomůže investorovi odhalit různé mýty, které o drahých kovech mezi laiky kolují.

Jak může vypadat reálné riziko při investici do drahých kovů? Varováním může být ztráta 59 miliard dolarů, o které nyní přišlo 5000 investorů v Číně. Tito investoři nakupovali místo fyzického kovu (tedy místo zlatých slitků a mincí) pouze certifikáty na drahé kovy. Jednalo se ovšem o podvod. Firmy, nabízející tato výhodná spoření do zlata a stříbra, s penězi kupujících spekulovaly. Zlaté futures kontrakty nebyly ničím kryté, takže investoři místo zlata mají pouze bezcenný papír. Tato rizika podstupují i čeští investoři, kteří místo nákupu fyzického stříbra a zlata svěřují peníze různým firmám do všelijakých zlatých či stříbrných spoření.

Cena zlata i cena stříbra nejsou nyní nijak vysoko. Odpovídá tomu i tiché skupování zlata a stříbra, které dlouhodobě provozuje Čína. Čínské dovozy zlata z Hong Kongu v dubnu roku 2012 vzrostly meziročně o neuvěřitelných 1270%. Ovšem Čína skupuje zlato a stříbro dlouhodobě. Od května 2010 do dubna 2011 Čína dovezla 66 tun fyzického zlata přes Hong Kong. Ovšem mezi mezi květnem 2011 a dubnem 2012 objem dovozu zlata přes Hong Kong stoupl na 491 tun. To znamená nárůst o 640%. Neméně skupuje Čína investiční stříbro, které má podstatně vyšší růstový potenciál než u zlata.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Drahé kovy: Dobré časy trvají
Investiční certifikáty - věčné téma?
Investiční stříbro: Inflace roste, koruna klesá.

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).