Řecko na pokraji chaosu, krize postihne i Českou republiku

02.11.2011 :: Autor: Jiří Jánský

Nečekané rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea o referendu k zahraniční pomoci krachujícímu Řecku vyvolalo zděšení nejen na finančních trzích. Německo a Francie nešetří ostrými slovy, Evropská centrální banka připouští rozšíření dluhové nákazy do dalších zemí. Sílí obavy z recese a z následné inflace. Euro včera prudce oslabilo vůči dolaru na dlouhodobá minima.

Především je třeba si uvědomit dva dopady, které Papandreovo šokující sdělení bude mít: Prvním důsledkem je ohrožení fungování mechanismů, které byly na záchranu krachující Evropy minulý týden dohodnuty. Důsledkem může být pád eura, tlak na Itálii a Portugalsko při řešení státního dluhu, recese celé Evropy. Již tak drahé řešení se stane ještě dražším a otevře cestu devastující inflaci.
Druhým dopadem je velmi vážná hrozba krachu Řecka, přičemž podobný osud od včerejška není vyloučen ani u velkých ekonomik. Riziko platební neschopnosti Itálie nebo Španělska může znamenat pád do dluhové krize se všemi negativními důsledky.

Šéf eurozóny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, varoval, že Řecko čelí bankrotu a že řecké "ne" v referendu by znamenalo úpadek země. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na dnešním jednání budou zpovídat řeckého premiéra, co a jak hodlá činit dál. Pokud Papandreova strana ztratí v řeckém parlamentu většinu, je možné, je za pár dnů či dokonce hodin nebude s kým jednat.
Řecko se může propadnout do skutečného chaosu. Některé zdroje varují před možností uzavření vládních institucí z důvodu nedostatku peněz. Následná anarchie může přerůst v občanské nepokoje, k nimž radikalizovaná řecká společnost nemá daleko, včetně rabování a lokálních konfliktů.

Včerejší reakce trhů byla jednoznačná, míra propadu se lišila jen v intenzitě. Burzy padaly nebývalým tempem k zemi, taženy drtivým propadem bankovního sektoru . Euro i česká koruna se hluboce propadly vůči US dolaru. Samozřejmou reakcí byl skokový nárůst objednávek investičního stříbra. Obyvatelé eurozóny se obávají krachů bank, zbavují se nejistého eura. V centru zájmu jsou stále stříbrné slitky, stříbrné cihly a stříbrné mince, které objemem překonávají zájem o investiční zlato.

Co hrozí České republice? Česká koruna včera výrazně oslabila k euru i k dolaru. Ministerstvo financí ČR varovalo před zhoršeným ekonomickým výhledem na rok 2012 v důsledku chabého hospodářského oživení a hrozby celoevropské recese.
Řecký úder dovedl Evropu znovu na pokraj dluhové krize. Evropská centrální banka má v podstatě jedinou možnost jak krizi zkusit zmírnit, a to kupovat masivně dluhopisy problematických zemí (Itálie, Španělsko apod.). To bude ovšem cesta k nastartování inflace, která zničí úspory obyvatel. Není pochyb, že devalvace české koruny by v takovém případě by znehodnotila značnou část úspor. Investoři, kteří včas diverzifikují svoje úspory a prostředky nákupem investičního stříbra nebo zlata, se rozumně chrání proti inflaci a krachu nekrytých měn.

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).