Média & Blog

Rekordní počty zlatých mincí Gold Eagle: Co to znamená?

13. 12. 2012 - Autor: Jiří Jánský

Americká mincovna oznámila rekordní počet ražených
zlatých mincí Gold Eagle. Zprávu přejala většina českých médií. Zdánlivě jde jen o zajímavou aktualitu, ale zkušení investoři mezi řádky vyčetli ještě jiné informace. Proč nereportuje rekordní ražby třeba rakouská mincovna? Proč neroste poptávka po australském zlatě? Proč rostou objemy u amerického investičního zlata a stříbra, a ne u jiných producentů?

Základní otázkou u investice do zlata a stříbra není cena. To si myslí jen nezkušený laik, který brouzdá desítkami obchodů a obchůdků a hledá nejlevnější cenu. Laik uvažuje jen na cenové bázi: kde nakoupit nejlevněji zlato? Kde je nejlevnější gram zlata? Kde koupit nejlevnější stříbro? Tím se ale z oblasti investic vrátil zpět do světa akčních letáků supermarketů, které lákají na nejlevnější cenu. Investice do drahých kovů nejsou lovem ceny, investice do zlata a stříbra jsou postaveny na dvou jiných slovech: likvidita a garance.

Likvidní rovná se dražší. Garance kvality rovná se nové zboží a od seriozního obchodníka. Co je málo likvidní, nemůže být ceněno výše, než jak je oceněno likvidní provedení. A jsme u jádra pudla: nejlikvidnější bylo, je a bude to, co je v provedení a kvalitě odpovídající burzovním standardům. A co má potřebné objemy ražby.
Zlatá mince Gold Eagle je extrémně likvidní, zná ji celý svět. Ostatní zlaté mince nejsou zdaleka tak likvidní, byť se pokoušejí hrát si na amerického bratříčka. Bohužel, malé objemy ražby a nulový zájem na světovém trhu posílají tyto mince vždy na nižší příčky. Proto jsou tyto investiční mince levnější, ačkoliv je v nich obsah zlata stejný, jako je v azlaté minci Gold Eagle. To je osud většiny pokusů vyrovnat se objemem ražby a likviditou Americe.

Investiční zlato v násobcích uncí je standard. Navíc lze kvalitu kovu v nebalené zlaté minci ověřit, na rozdíl od zlatých slitků v tzv. certifikátových obalech. Sonda, která zkoumá obsah drahého kovu, se ke slitku nedostane bez otevření obalu. A s tím zpravidla investor nesouhlasí. Proto je zkušenou investorskou veřejností preferována mince, i za cenu většího prémia a tudíž vyšší ceny. Zatavené slitky bohužel nelze tak snadno zkontrolovat. A
padělků přibývá.
Kdo kupuje zlaté slitky v zatavených obalech, musí si uvědomit, že rezignuje na možnost ověření obsahu drahého kovu.
Kdo kupuje velmi levné slitky v zatavených obalech od všelijakých prodejců,
ten již vysloveně riskuje.

Stejná situace je u investičního stříbra. Evropské provedení, čili v kilech, gramech atd., je na velkém trhu neznámé. Ano, my v Evropě počítáme v metrickém provedení běžně, známe gramy, kila, půlkilovky. Světový trh ale pracuje se standardními mírami, což jsou unce a libry. Proto jsou kupříkladu slitky v násobcích uncí vždy pro skutečné investory zajímavější, než evropské metrické provedení. A proto jsou také tyto americké slitky dražší.
Laik kupuje s radostí levné evropské metrické provedení. Netuší zpravidla, že kupuje spíše průmyslové provedení, než investiční standard. Levné je to proto, že to není příliš likvidní na světovém trhu.

A jsme zpět u zdánlivě překvapivé statistiky, že americká mincovna hlásí nárůst ražeb. Důvodem je, že i v Evropě přibývá zkušenějších investorů, kteří už pochopili
pravidla investice do drahých kovů. Již dříve jsme tento trend pocítili u investičního stříbra, kdy zájem o americké investiční stříbro trvale roste od roku 2009.
Pokud nadále poroste cena drahých kovů, bude likvidita evropských slitků a mincí ještě více klesat. S rostoucí cenou zlata a stříbra si je zkrátka bude moci dovolit stále méně lidí. Likvidita amerického standardního provedení investičního zlata a stříbra v takovém případě naopak ještě vzroste, odklon od nelikvidního ještě více posílí likviditu standardních provedení investičního stříbra a investičního zlata.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Soros kupuje investiční zlato, Čína investiční stříbro. Koruna se propadá

Novinky: Stouncové cihly JM i kusově, stříbro z Německa výhodněji


Investiční stříbro: Investice táhnou obavy z inflace

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Drahý slitek aneb Nejsem tak bohatý, abych …

Zpět na články

Nejnovější články


Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

25. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Čínští obchodníci významně ovlivnili růst cen zlata na historická maxima. Obchodníci na burze v Šanghaji ... číst dále

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

22. 4. 2024 - Autor: Jiří Jánský
Ministerstvo financí ČR ve své čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu minulý týden oznámilo ... číst dále

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jindřich Walter
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE