Rok 2013: Jaké ceny zlata a stříbra očekává LBMA?

14.01.2013 :: Autor: Jan Hájek

London Bullion Market Association (LBMA) sdružuje 139 subjektů z 22 zemí světa. LBMA vznikla v roce 1987 z iniciativy Bank of England - důvodem byla potřeba standardizace a regulace trhu se zlatem a stříbrem. Proč LBMA vznikla právě v Británii? Trh investičního zlata i trh investičního stříbra se koncentroval od 19. století v Londýně. Dodnes probíhají fixace ceny zlata a stříbra v Londýně. Proto i světová organizace, sdružující subjekty trhů zlata a stříbra, vznikla a sídlí v Londýně.

Členy LBMA jsou mnohé centrální banky, které drží významné podíly investičního provedení fyzického zlata. LBMA sdružuje i největší světové obchodníky s drahými kovy, dále velké těžaře stříbra, zlata, platiny a paladia. Členy jsou i přední zpracovatelé a rafinéři drahých kovů. LBMA určuje obchodní standardy pro investiční stříbro a investiční zlato. Protože jde o globalizované sdružení, má LBMA solidní přehled o dění na trhu drahých kovů. LBMA vydává výhled očekávání, kde mimo jiné prezentuje názory členů na vývoj cen drahých kovů v následujícím roce.

Jaký vývoj ceny zlata a ceny stříbra očekávají členové LBMA v letošním roce? Podívejme se na výhled pro letošní rok podrobněji. V roce 2012 byla průměrná cena zlata 1.669 dolarů za unci. V prvním letošním týdnu byla průměrná cena zlata 1.665 dolarů za unci. Cena zlata v roce 2013 by se podle předpokladu LBMA měla pohybovat kolem 1.753 dolarů za unci.

Průměrná cena stříbra v roce 2012 byla 31,15 dolarů za unci. V prvním týdnu letošního roku se cena stříbra pohybovala kolem 30,36 dolaru za unci. Cena stříbra v roce 2013 by se podle LBMA měla pohybovat kolem 33,21 dolarů za unci. Členové LBMA předpokládají, že nejnižší cena zlata v roce 2013 by mohla otestovat hranici 1.529 dolarů za unci, nejnižší cena stříbra by v roce 2013 mohla testovat 26 dolarů za unci. Ovšem jde o ceny orientační, berme je tedy vždy s rezervou. Důležitým faktorem u cenového dna jsou především pozice těžařů a celkové pozice COT.

Jestliže cena zlata má podle LBMA letos průměrně vzrůst o cca 5% a cena stříbra má vzrůst o 6%, pak další drahé kovy mají podle LBMA ještě vyšší růstový potenciál. Cena platiny by podle LBMA měla v roce 2013 být kolem 1.682 dolarů za unci, čímž by cena platiny oproti roku 2012 vrostla o více jak 8%. Palladium by mohlo růst dokonce o 15% až na 744 dolary za unci. Uvedená data budou zajímavá pro absolventy našich tradingových konzultací, kteří obchodují na burze. Údaje LBMA ukazují potenciál zisku zejména v kombinaci se znalostí pozic těžařů dle COT, což absolventi konzultací vědí. Investorům, kteří na burze zatím neobchodují, připomínáme, že cenová spekulace v drahých kovech není rozumná. Nákup fyzického investičního stříbra a zlata slouží k zajištění proti inflaci, čili proti znehodnocení úspor. Platina a palladium jsou kovy určené pro velmi zkušené obchodníky, bez znalosti burzovního zajištění je drobným investorům nedoporučujeme.

Ale zpět k výhledu ceny zlata a stříbra. LBMA předpokládá v roce 2013 u zlata i u stříbra růst ceny. Důvodem je obecný předpoklad znehodnocování papírových peněz a očekávaný nárůst inflace. Výrazným faktorem pro cenové pohyby zlata budou nákupy zlata velkými institucemi a důvěra v papírové měny. Cenu investičního stříbra bude kromě znehodnocování papírových měn ovlivňovat především průmyslová spotřeba.

Výhled na ceny stříbra a zlata v roce 2013 může být určitým vodítkem, jak vidí vývoj trhu členové LBMA. Nejde však o křišťálovou kouli. Mnoho nezkušených investorů zjistilo, že čekat s nákupem na propad ceny se nemusí vyplatit.


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Za sedm měsíců 17% zhodnocení
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1. část)
Sedm mýtů o investici do drahých kovů
Korekce ceny stříbra: Jak jí lze využít?

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).