Rusko a Indie skupují zlato. O stříbře se mlčí

28.12.2015 :: Autor: Lenka Krautová

Centrální banka Ruské federace vydala krátce před vánočními svátky novou statistiku držby fyzického zlata ve svých rezervách. Ke konci listopadu ruská centrální banka držela ve svých zásobách 1393,4 tun zlata, čili se objem zlata v ruském centrálním trezoru zvýšil o 700.000 trojských uncí.

Přesto Rusko má stále vůči USA necelých 20% objemu zlata (USA deklarují držbu 8400 tun). Rusko je tedy na šestém místě na světě, za USA, Německem, Itálií, Francií a Čínou. Proto lze předpokládat, že Rusko bude nadále zvyšovat objem zlata ve svých devizových rezervách. Dalším důvodem, proč bude Rusko patrně pokračovat v hromadění zlata, je nepříznivá zahraniční situace. Rusko čelí řadě potíží po událostech na Ukrajině a po faktickém připojení Krymu k ruskému území.

Pro pořádek ale dodejme, že USA sice vlastní 8400 tun zlata, ovšem na druhé straně nemají prakticky žádné devizové rezervy a jsou de facto největším světovým dlužníkem. USA ovšem již od druhé světové války a od zrušení zlatého standardu (krytí dolaru zlatem) hrají prim, protože americký dolar je vnímán jako univerzální obchodní měna světa.

Indie je významným dovozcem zlata. Důvodem je tradiční fixace obyvatel na zlaté šperky, historicky je ukládání prostředků do zlata dáno kulturními dějinami. Protože ceny zlata jsou mimořádně nízké, lze letos očekávat růst dovozu zlata do Indie o cca 11%. V loňském roce Indie dovezla 900 tun, letos se očekává překonání hranice 1000 tun.

Z těchto údajů můžeme usuzovat také na masivní skupování investičního stříbra. Stříbro nedovážejí oficiálně centrální banky, protože do svých rezerv nakupují pouze zlato. Ovšem nízká cena stříbra pochopitelně láká k nákupu nejen investory, ale také průmyslové podniky. Jak víme, na rozdíl od zlata totiž většinu vytěženého stříbra spotřebuje průmysl , a to často nenávratně.

Dalším dokladem, že poptávka po fyzickém stříbře je obrovská, jsou dlouhé dodací lhůty na dodávky stříbrných mincí a stříbrných slitků. Mincovny a rafinérie kvůli levnému stříbru nestíhají pokrývat promptně poptávku, což u stříbrných mincí nedávno vyústilo v přídělový systém .

Jak vidíme, drahé kovy jsou pro znalce velmi atraktivní investicí. Důkazem jsou rostoucí objemy dovozů do Indie, což můžeme promítnout i na ostatní asijské země. Zlato i stříbro je na velmi nízkých cenách a rostoucí poptávka po stříbrných mincích a slitcích ze stříbra často překonává možnosti rafinérů a mincoven.
E-BOOK ZDARMA


-------
Mohlo by Vás zajímat:

Cena zlata pod 1100 dolary. Co za tím vězí?
Stříbrný účet: Otázky a odpovědi
Stříbrné cihly Canadian Royal Mint 100 uncí – novinka na CZ trhu
Stříbrný účet: Levné zlato a stříbro nás těší!

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).