Státní dluhopisy: Jak ztratit 70% úspor?

23.02.2012 :: Autor: Martin Kopáček

Chcete přijít o 70% úspor? Kupujte státní dluhopisy. Tak by mohla znít reklama na investice do dluhopisů. Druhá obří půjčka, tentokrát ve výši 130 mld euro, recesí sužovanému Řeku pouze dopřeje oddychový čas. Podstatu problému ale neřeší.

Agentura Fitch snížila úvěrový rating Řecka na spekulativní stupeň C. Agentura podle svého prohlášení v nejbližší době očekává stav technické platební neschopnosti Řecka.
Řecko se dohodlo s velkými investory na odpisu dluhu v reálné výši 70% . Ale tento odpis chce Řecko vnutit i těm investorům, kteří tzv. dobrovolnou výměnu dluhopisů odmítají. Jedná se o klasickou ukázku toho, jak má tvůrce zákonů (tedy stát) vždy převahu nad občanem (v pozici věřitele). Jednoduše změní pravidla hry.

Každý investor by měl důkladně zvážit, zda hodlá hrát hru, v níž jedna strana může pravidla libovolně měnit. Nakupovat státní dluhopisy může být opravdu cesta k plné ztrátě peněz. Investoři do řeckých dluhopisů o tom vědí svoje. A podobně tomu bude nepochybně i s penzijními úsporami - stačí zvýšit věk odchodu do důchodu, zmrazit výplaty penzí, omezit valorizace ...

Kde jsou ohniska rizika pokračování řecké tragédie? Kandidátem na potíže je Portugalsko. Portugalský státní dluh nabobtnal během loňského roku o neuvěřitelných 14 procent. V prosinci 2011 činil 183 miliard eur, přičemž v roce 2010 byl na úrovni 161 miliard eur. Doufejme, že Portugalsko situaci ustojí. Záchranné fondy, které s bídou stačily na pomalý bankrot Řecka (a za cenu odpisu 70% dluhu), nejsou bezedné.

Na objemu prodeje investičního stříbra vidíme, že obavy z dalšího vývoje jsou nadále vysoké, zejména mezi dobře informovanými investory. Ve velkém jsou nyní nakupovány desetiuncové slitky NTR, které tak potvrzují dlouhodobou pozici jedničky na velkém trhu stříbra. Skokově přibývá fixačních nákupů stříbra, čili nákupů nad 500 uncí. Velcí (a dobře informovaní) investoři si zajišťují svoje prostředky proti hrozící masivní inflaci .


---
Mohlo by Vás zajímat:
Investiční stříbro: Budujeme osobní portfolio (1.část)

Veškeré články v investorské sekci, jakož i všechny texty, obrázky a grafika na tomto webu jsou výhradním vlastnictvím společnosti SILVERUM s.r.o. (případně autorů, kteří zde publikují) a podléhájí autorskému zákonu. Obsah webu je chráněn službou Copyscape. Pokud chcete článek citovat, používat části článku a podobně, kontaktujte nás prosím (info@silverum.cz).