Sada dvou stříbrných medailí T. G. Masaryk a M. R. Štefánik proof

Sada dvou stříbrných medailí T. G. Masaryk a M. R. Štefánik proof

3.450,00 Kč s DPH

2.851,24 Kč bez DPH

na cestě

  • Youtube

Základní informace

Den vzniku Československa, tedy 28. říjen 1918, byl snad nejvýznamnějším milníkem dějin našeho národa. Po několika staletích sepjetí s habsburskou monarchií tehdy vznikl moderní stát. Česká mincovna spolu se slovenskou Mincovnou Kremnica jako připomínku této události připravily vskutku mimořádnou emisi – sadu dvou stříbrných medailí věnovanou dvěma velkým osobnostem, které se zasadily o konec Rakouska-Uherska a vznik československého státu – Tomáši Garrigue Masarykovi a Milanu Rastislavu Štefánikovi.

M. R. Štefánik, hlavní iniciátor vzniku Československé národní rady, během svého pobytu ve Francii připravil T. G. Masarykovi půdu pro vyjednávání s nejvyššími představiteli vlády o osamostatnění Čechů a Slováků. O totéž se Štefánik zasazoval také svou naléhavou podporou v řadě dalších zemí. T. G. Masaryk, vedoucí představitel československého zahraničního odboje, pak v polovině roku 1918 získal od mocností Dohody příslib uznání nezávislosti pro českou a slovenskou zemi a ustanovil v Paříži prozatímní československou vládu. České politické strany mezitím vytvořily Národní výbor, jenž 28. října 1918 ve spolupráci s představiteli zahraničního odboje vydal historicky první zákon o zřízení samostatného státu československého. Kontinuita tohoto státu definitivně zanikla až roku 1993, kdy došlo k rozdělení tehdejší federace na dva samostatné, nicméně navždy historicky, ideově a kulturně spjaté státy – Českou a Slovenskou republiku.

Sada medailí z ryzího stříbra ve špičkové kvalitě proof je uložena do dřevěné etuje, kterou krášlí vkusné tematické gravírování, a představuje tak honosný obal pro dva výjimečné numismatické skvosty.

Medaili T. G. Masaryka od České mincovny připravil výtvarník Martin Dašek. Jeho smysl pro detail se zrcadlí nejen ve zdařilém portrétu „tatíčka“ Masaryka na averzu medaile, ale rovněž ve zpracování motivu rozpadu monarchie na reverzu, který kompozičně doplňuje nápis SEN NÁRODŮ SE STAL SKUTEČNOSTÍ.

Další originální pohled na téma rozbití Rakouska-Uherska nabízí reverz druhé medaile v sadě, která vznikla v režii Mincovny Kremnica a nadaného medailéra Štefana Novotného. Její averzní strana je pak věnována znamenitému portrétu M. R. Štefánika.

Doplňte svou sbírku exkluzivní kolekcí s oblíbenou vlasteneckou tematikou. Krásná sada s velkým myšlenkovým přesahem se stane také originálním a hodnotným dárkem pro vaše blízké nebo obchodní partnery.

Specifikace produktu

Minimální odběr: od 1 ks
Materiál: stříbro
Váha: 58 g
Ryzost: 99,9% Ag
Průměr: 40 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: MgA. Martin Dašek/ Štefan Novotný
Autor reverzu: MgA. Martin Dašek/ Štefan Novotný
Emisní náklad: 800 ks
Datum emise: říjen 2015
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: ne
Certifikát: ano
Balení kapsle: ano
Výrobce: Česká mincovna