Stříbrná medaile Olbram Zoubek - Ifigenie proof

Stříbrná medaile Olbram Zoubek - Ifigenie proof

3.750,00 Kč s DPH

3.099,17 Kč bez DPH

momentálně nedostupné

  • Youtube

Základní informace

Osudy antické hrdinky Ifigenie se staly námětem mnoha uměleckých děl. Postava řeckého dramatika Euripida inspirovala řadu velkolepých hudebních, literárních i výtvarných počinů a silné téma nenechalo chladným ani vynikajícího českého sochaře Olbrama Zoubka, který roku 1986 stvořil její okouzlující plastiku. Tu později věnoval prvnímu českému prezidentu Václavu Havlovi, jenž dílem vyzdobil svoji pracovnu.

Nyní tato úžasná socha poslouží dalšímu šlechetnému činu – motiv Zoubkovy Ifigenie totiž krášlí pamětní medaili, jejíž emisi v rámci výjimečné série Umění pro Václava Havla připravila Česká mincovna ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Výtěžek z prodeje medailí ze série je určen na rekonstrukci kostela sv. Anny – Pražské křižovatky, o kterou za života usiloval právě Václav Havel. Kolekci kromě Olbrama Zoubka podpoří vlastní tvorbou také Bořek Šípek, Jiří David, Kurt Gebauer, Aleš Lamr, David Černý a Jaroslav Róna. Numismatici a obdivovatelé velkého umění se tak během několika let dočkají sedmi mimořádných skvostů pro své hýčkané sbírky.

Averz stříbrné medaile Olbram Zoubek – Ifigenie nese reliéfní zpracování mistrovské sochy spolu s podpisem jejího autora a textem OLBRAM ZOUBEK – IFIGENIE. Dívka z ryzího stříbra s pozlacenými vlasy obzvláště vynikne ve špičkové kvalitě ražby proof. Půvabný rozměr má rovněž reverzní strana medaile s naléhavou symbolikou srdce na dlani a dvojjazyčným textem PRAŽSKÁ KŘIŽOVATKA. Na přípravě této působivé medaile spolupracoval akademický sochař Zbyněk Fojtů, který výtvarný návrh Olbrama Zoubka připravil pro ražbu. Výsledkem je atraktivní sběratelský kousek odrážející velké poselství Václava Havla. Přispějte i vy svou velkorysostí k záchraně vznešené pražské památky. Odměnou vám bude kromě dobrého pocitu rovněž luxusní přírůstek do vaší numismatické kolekce.

Specifikace produktu

Minimální odběr: od 1 ks
Materiál: stříbro
Váha: 42 g
Ryzost: 99,9% Ag
Průměr: 50 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká s popisem
Autor averzu: ak. soch. Olbram Zoubek/ ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu: ak. soch. Olbram Zoubek/ ak. soch. Zbyněk Fojtů
Emisní náklad: 400 ks
Datum emise: březen 2015
Balení: Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise: ne
Certifikát: ano
Kolorovaná: ano
Balení kapsle: ano
Výrobce: Česká mincovna