Stříbrná medaile Zlatá bula sicilská proof

Stříbrná medaile Zlatá bula sicilská proof

1.850,00 Kč s DPH

1.528,93 Kč bez DPH

na cestě

  • Youtube

Základní informace

Zlatá bula sicilská patří mezi několik málo historických dokumentů, které jsou známy nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti.

Zlatou bulu sicilskou vydal roku 1212 římský král Fridrich II. v Basileji ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. Jedná se o jeden ze základních dokumentů české státnosti dokládající dědičnou královskou hodnost panovníka.

Na averzní straně medaile jsou vyobrazeny polopostavy panovníků Fridricha II. a Přemysla Otakara I., jejichž podoba byla vytvořena podle knižních maleb s přihlédnutím k věkovému rozdílu obou historických postav. Fridrich II. dosáhl roku 1212 osmnácti let, zatímco Přemysl Otakar I. byl již ve zralém věku. Obě postavy jsou propojeny reliéfem buly i gesty rukou a pohybem hlav. Kompozici doplňuje text v opisu ZLATÁ BULA SICILSKÁ 1212–2012.

Téma na reverzu, rozvíjejí a doplňující averz, připomíná kontinuitu přemyslovských vládců, vyjádřenou zde řadou postav s různými panovnickými insigniemi. Na ně vpravo navazují tři heraldická zvířata, český lev a moravská a slezská orlice. Pod nimi je nápis ve dvou řádcích DEI GRACIA/REX a pod ním je na střed umístěna královská koruna volně inspirovaná tvaroslovím pohřební koruny Přemysla Otakara II. Všechny popsané motivy jsou propojeny na výšku orientovaným obdélníkem v proporcích listiny Zlaté buly sicilské.

Limitovaný náklad 1000 kusů


Specifikace produktu

Minimální odběr: od 1 ks
Materiál: stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 99,9% Ag
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká s popisem
Autor averzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: září 2012
Balení: Modrá plastová etue
Číslovaná emise: ne
Certifikát: ano
Balení kapsle: ano
Výrobce: Česká mincovna