Stříbrná mince 1 NZD Karel IV. proof

Stříbrná mince 1 NZD Karel IV. proof

1.590,00 Kč s DPH

1.314,05 Kč bez DPH

momentálně nedostupné

  • Youtube

Základní informace

Mince Tří císařů

Výjimečná sběratelská minisérie Mince tří císařů od České mincovny získala další jedinečný přírůstek – stříbrnou minci 1 NZD s motivem nejvýznamnějšího českého krále a římského císaře Karla IV. Vznešená osobnost se znamenitě odráží v mimořádné kvalitě ražby proof, a předurčuje tak nádhernou minci k zaujmutí předních míst ve vašich numismatických kolekcích.

Císař je nejvyšší panovnická hodnost odvozená od jména Gaia Julia Caesara. V některých zemích tento titul nahrazuje car. Hodnost císaře je tedy spojena s Římskou říší, kdy ji poprvé použil Oktavián, jenž je znám ve spojení s titulem Augustus (vznešený). Pád Západořímské říše znamenal odmlku v používání císařského titulu, který se tehdy udržel pouze v Byzantské říši. V západní Evropě byl pak obnoven až roku 800, kdy jím byl jmenován Karel Veliký. Hodnost císaře měla být původně spojena s ideou obnovy Říše římské, ovšem později tento rámec překročila a stala se, zejména ve východní Evropě, symbolem moci jednotlivých států. Karel IV. byl provolán císařem dne 5. dubna 1355.

Reverz stříbrné mince 1 NZD Karel IV. proof předkládá poutavé reliéfní zpracování podobizny Otce vlasti, kterého se zhostil akademický sochař Vladimír Oppl. Kompozici dotváří prvky korunovačních klenotů, znaku Svatováclavské orlice a Českého lva. Výjev doplňuje text „● MCCCL ● MMXV ● FUNDATOR ● CAROLVS IV ● IMPERATOR ● REX ●“ umístěný po obvodu mince. Averz pak patří estetické kompozici atributů emitenta, jímž je Niue Island.

Okouzlující umělecké dílo z ryzího stříbra je oslavou velké osobnosti českých dějin a nemělo by proto uniknout pozornosti žádného sběratele. Vzhledem k limitované emisi však minci získá jen 1000 nejrychlejších!

Specifikace produktu

Minimální odběr: od 1 ks
Materiál: stříbro
Váha: 13 g
Ryzost: 99,9% Ag
Průměr: 28 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu: ak. soch. Vladimír Oppl
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: září 2015
Balení: Modrá kožená etue
Číslovaná emise: ne
Certifikát: ano
Balení kapsle: ano
Výrobce: Česká mincovna