Stříbrná mince 2 NZD Víla Amálka proof

Stříbrná mince 2 NZD Víla Amálka proof

1.850,00 Kč s DPH

1.528,93 Kč bez DPH

na cestě

  • Youtube

Základní informace

Večerníček slaví 50 let

Pohádky stimulují fantazii dětí a tříbí jejich smysl pro spravedlnost a krásu. Večerníček je jedinečný formát půvabných krátkých příběhů, bez kterých si své usínání nedokáží představit děti ani jejich rodiče již celé půlstoletí. Za tu dobu vzniklo mnoho půvabných seriálů, mezi nimiž má čestné místo křehká víla s dlouhými vlasy a pomněnkovým věnečkem. Ano, tušíte správně – řeč je o Amálce. Tato animovaná kráska letos slaví významné jubileum – na paloučku se totiž zrodila právě před čtyřiceti lety. Mezi gratulanty pochopitelně nemůže chybět Česká mincovna s originálním dárkem – stříbrnou mincí 2 NZD.

Oblíbený kreslený seriál měl premiéru roku 1975 a ihned si získal srdce dětských diváků. Amálka se narodila z mlhy, prohlédla se ve studánce, zjistila, jak je krásná, a vydala se vstříc nádherným dobrodružstvím, během nichž pomáhala kamarádům a těšila je svým tanečkem. Na svých cestách se setkává s beránkem Kudrnou, loupežníkem Vešmyškou, mužíkem Trnečkem, oříškovým panáčkem, vodníkem Kebulem, Kordulkou, Širokou bábou a dalšími, které tak dokonale vykreslil spisovatel Václav Čtvrtek.

Večerníčku bylo natočeno celkem třináct dílů a za jejich úspěchem stál zkušený tým. Režisér Václav Bedřich, jenž předtím vdechl život Makové panence, Maxipsu Fíkovi či Bobovi a Bobkovi, si práci na novém večerníčku skutečně užil. Vílu Amálku nejen režíroval, ale také sám nakreslil. Příběhy podkresluje znamenitá hudba Jiřího Kolafy a světem vílích kouzel nás svým nezaměnitelným hlasem provází Jiří Hrzán. Pro tehdy Československou televizi vyrobil Říkání o víle Amálce Krátký film, Studio bratři v triku.

Krásné zpracování mince z ryzího stříbra věnované víle Amálce pochází z dílny talentované medailérky Ireny Hradecké, DiS. Té se na reverzní straně podařilo zachytit roztomilou postavičku v celé její kráse. Reliéf je doplněn textem ŘÍKÁNÍ O VÍLE AMÁLCE. Averz je pak věnován atributům emitenta. Stříbrná Smart mince Víla Amálka 2 NZD otevírá atraktivní sběratelskou sérii, jež vzniká při příležitosti 50. narozenin Večerníčka. Je malým klenotem pro všechny sběratele, kteří ve svých kolekcích reflektují českou kulturu. Rozkošné medailérské dílko však může být také velkým pokladem ve sbírkách těch nejmenších numismatiků!

Specifikace produktu

Minimální odběr: od 1 ks
Materiál: stříbro
Váha: 31,1 g
Ryzost: 99,9% Ag
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: hladká
Autor averzu: Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu: Irena Hradecká, DiS.
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: březen 2015
Balení: Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise: ne
Certifikát: ano
Balení kapsle: ano
Výrobce: Česká mincovna