Stříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOF

Dne 26. ledna 2022 vydala Česká národní banka pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 CZK ke 150. výročí narození Jože Plečnika v kvalitě PROOF.

Stříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOF
Stříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOFStříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOFStříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOFStříbrná mince ČNB 200Kč Jože Plečnik PROOF
Množstevní slevy
Cena/ks
1–9 ks
720,00 Kč
630 Kč bez DPH
10+ ks
712,38 Kč
623 Kč bez DPH
Vyprodáno

2022
ročník

ČNB
emitent

31 mm
průměr

0,418 tr. unce (13,00 g) Ag
hmotnost

92,5% Ag
ryzost

PROOF
provedení

11200 ks
emisní náklad

200 CZK
nominální hodnota

Architekt Jože Plečnik se narodil a tvořil v Lublani, ale nesmazatelnou stopu zanechal také v Praze. Proto mu u příležitosti 150. výročí narození vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč.
Za první republiky se mnozí vlastenci ptali, proč prezidentská kancelář svěřila přestavbu Pražského hradu do rukou cizince – Slovince Jože Plečnika. Snad proto, že byl v Čechách považován za nejúspěšnějšího slovanského architekta, že láskyplně kombinoval staré s novým a že byl nezpochybnitelným mistrem svého řemesla. Šíře jeho znalostí, dovedností i invence byla mimořádná – zvládal dokonale kombinovat profese architekta, stavaře, umělce, grafika, restaurátora, designéra, nábytkáře a zahradního architekta. Každé dílo dotáhl do nejmenšího detailu, včetně interiérů, mobiliáře a užitého umění. Pracoval promyšleně a vyžíval se v neotřelých spojeních základních stavebních prvků. Jeho výrazové prostředky byly monumentální, a přece citlivé. S tradičními prostředky dosahoval netradičních výsledků. Pod Plečnikovou taktovkou se starobylý Hrad stal důstojným sídlem hlavy demokratického státu a zároveň se otevřel veřejnosti.

Na lícní straně dvousetkoruny je kompozice fragmentů z realizovaných návrhů Jože Plečnika, a to fasáda kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze a v horní části mince zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu. Při levém okraji mince je text „ČESKÁ“ a při pravém okraji mince text „REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ se nachází při spodním okraji mince. Značka České mincovny tvořená písmeny „Č“ a „M“ je umístěna před nominální hodnotou.

Na rubové straně dvousetkoruny je portrét Jože Plečnika. Při horním okraji mince se nachází text „JOŽE“ a při pravém okraji mince text „PLEČNIK“. Při spodním okraji mince je umístěn text „1872“ a při levém okraji mince text „2022“. Iniciála autora mince Vojtěcha Dostála, DiS., která je tvořena obráceným písmenem „D“, je umístěna při levém spodním okraji mince.

U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA.

Ke každé minci se dodává katalogová karta šedé barvy s fialovým textem, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Mince je dodávána v dárkové etui.

Množstevní slevy
Cena/ks
1–9 ks
720,00 Kč
630 Kč bez DPH
10+ ks
712,38 Kč
623 Kč bez DPH
Vyprodáno
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.