Média & Blog

Korekce ceny stříbra: Jak jí lze využít?

29. 10. 2012 - Autor: Martin Kopáček

Po dosažení krátkodobých cenových maxim, kdy cena stříbra testovala hranici 35 dolarů za unci, jsme svědky cenové korekce. Investiční stříbro reaguje na vývoj globální ekonomiky, mnoho investorů se chystá korekce ceny využít k rozšíření portfolia drahých kovů. Podívejme se, jaké byly hlavní důvody poklesu ceny stříbra v minulém týdnu. Ve střednědobém horizontu se může jednat o signály k dobré investiční příležitosti. Zkušený investor důvody cenových pohybů analyzuje a učí se je posuzovat v kontextu. Tento článek bude pro

absolventy našich tradingových konzultací rutinní záležitostí, zato méně zkušený investor může nyní nahlédnout pod pokličku.

Pondělní pokles ceny stříbra byl vyjádřením obecných obav z výsledkové sezóny v USA. Odborníci očekávali, že hospodářské výsledky firem nemusí dosahovat očekávání. Dobrou zprávou pro investory je, že trhy reagují opět i na zprávy z reálné ekonomiky, čili nejsou pouze ve vleku politických prohlášení. Pondělní pokles byl v závěru korigován a graf ceny stříbra se pohyboval kolem 32,50 dolarů za unci stříbra.

Úterý bylo ve znamení dluhové krize. Aukce španělských dluhopisů vyslala spíše smíšené signály, nicméně některé ratingové agentury upozornily na trvalé potíže Španělska. Velmi špatná data z trhů práce jižních zemí EU přinesla tlak na euro a naopak posílila dolar. Potřeba likvidity pro nákupy dolaru byla signálem pro výprodeje na zlatě a pokračující tlak na trhu stříbra. Cena zlata opustila krátkodobá maxima zamířila dolů. Velmi citelný byl také tlak burzovních obchodníků, kteří vybírali střednědobé zisky z futures obchodů s drahými kovy.

USA zklamaly horšími reporty firemních výsledků, což oslabilo akciové trhy. Hlavní index Dow Jones razantně klesal, následován dalšími burzovními indexy. Ani index německého podnikatelského sentimentu nepotěšil. Cena stříbra na burze logicky následovala hlavní indexy a poklesla k šestitýdennímu minimu, těsně pod 31,80 dolary za unci.
Trhy očekávaly především na signály ze zasedání FOMC. Stav ekonomiky v USA byl označen za uspokojivý, což má zmírnit obavy, že by FED
mohl tisknout ještě více peněz. Otázkou je, nakolik se lze na tato prohlášení spolehnout – USA stojí před prezidentskými volbami a to bývá tradičně období, kdy jsou trhy záměrně zásobovány co nejlepšími oficiálními zprávami. Administrativa prezidenta Obamy zajisté netouží vyklízet pozice republikánům, proto v předvolební době nikdo kritická vyjádření centrálních institucí ani příliš neočekává.

K nízké ceně stříbra napomohl údaj o zářijovém poklesu oficiálního dovozu stříbra do Číny o téměř 3%. Na tento údaj reagovali burzovní obchodníci spekulativními pozicemi short. Tlak na cenu stříbra zesílila banka HSBC analýzou, v níž předpokládá pokles výroby solárních panelů. Solární energetika je v současnosti rovněž významným spotřebitelem stříbra a pokles výroby solárních panelů by mohl mít vliv na spotřebu průmyslového stříbra.
ETF, které drží (nebo by měly držet) stříbro, v důsledku poklesu ceny stříbra reportovaly snížené objemy drženého stříbra. Během týdne bylo údajně z porfolií ETF odprodáno 55 tun stříbra.

Závěr týdne otočil náladu na trhu stříbra směrem na sever. Zprávy o záměrech měnové politiky Bank of Japan podpořily cenu zlata, z čehož samozřejmě těžilo rovněž stříbro. Páteční závěrečná cena stříbra byla opět nad 32 dolary za unci.
Reportované pozice producentů drahých kovů ukazují na velkou ochotu těžařů za aktuální ceny prodávat. To potvrzuje korekční vývoj na stříbře i na zlatě. Producentské společnosti nevykazují svými short pozicemi odmítnutí aktuální ceny zlata a stříbra.

Vidíme, jak se situace na trhu stříbra
vyvíjí každý den. Jde o krátkodobé nálady, které vycházejí z momentálních nálad, fundamentů i celkového sentimentu. Významnou roli hrají samozřejmě burzovní obchodníci, kteří futures kontrakty na zlato nebo na stříbro kupují či prodávají proto, aby vydělali na cenových pohybech spotové ceny stříbra. I oni velmi často sledují pozice producentů drahých kovů.
Investiční stříbro a jeho aktuální tržní cena je samozřejmě těmito faktory ovlivňována. Schopnost vyhodnotit fundamenty pomáhá investorům k načasování nákupů při budování investičního portfolia a samozřejmě investorům umožňuje rovněž těžit z pohybů oběma směry. O tom jsme psali již mnohokrát. Dlouhodobé vize mají být vedeny robustnějšími úvahami, zejména

vztahu nekryté měny a očekávané inflace. Proto má být investice do drahých kovů především pojistkou proti inflačnímu znehodnocení měny.

Zajímavá zpráva na závěr: Agentura Bloomberg informovala, že v příštím roce lze předpokládat nárůst spotřeby stříbra v Číně o 10%. Jde především o očekávání růstu průmyslové poptávky po stříbře. Čínský průmysl spotřebovává až 70% veškerého stříbra v Číně, ať již domácího či dovezeného. Pro investory do drahých kovů je to jistě zajímavá zpráva, ačkoliv o strategických záměrech Číny v oblasti stříbra

víme delší dobu.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Koupíte unci o několik procent levněji?


Krach Amber Gold: Kdo se nepoučí?

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Investiční stříbro: Jak ne/koupit padělek

Zpět na články

Nejnovější články


Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

25. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Čínští obchodníci významně ovlivnili růst cen zlata na historická maxima. Obchodníci na burze v Šanghaji ... číst dále

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

22. 4. 2024 - Autor: Jiří Jánský
Ministerstvo financí ČR ve své čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu minulý týden oznámilo ... číst dále

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jindřich Walter
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE