Stříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOF

Třetí mince z pětiletého cyklu stříbrných mincí ČNB s nominální hodnotou 500 Kč, který připomíná slavné dopravní prostředky. Mince s letopočtem 2023 je věnována osobnímu automobilu Tatra 603. Boční pohled na automobil je proveden jako vložený prvek černé barvy.

Stříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOF
Stříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOFStříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOFStříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOFStříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOFStříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOFStříbrná mince ČNB 500 Kč Osobní automobil Tatra 603 PROOF
Vyprodáno

2023
ročník

ČNB
emitent

40 mm
průměr

2,6 mm
tloušťka

0,8392 tr. unce (26,10 g) Ag
hmotnost

92,5% Ag
ryzost

PROOF
provedení

19206 ks
emisní náklad

500 CZK
nominální hodnota

Jedná se o poslední osobní automobil značky Tatra s proudnicovou karoserií se vyráběl od roku 1956 bezmála dvě desetiletí. Přestože vznikal tajně, v rozporu s centrálním plánováním, stal se reprezentativním služebním vozem, který využívali především vysocí státní úředníci, ředitelé národních podniků, ministři a představitelé komunistické vlády. Vzduchem chlazený osmiválec budil obdiv i v zahraničí, kde sloužil československým ambasádám a kde se s úspěchem účastnil motoristických soutěží. Přes značný zájem však Tatra 603 prakticky nebyla exportována. V počátečních letech automobilka zvládala vyrábět jenom několik desítek kusů ročně, a i když se nabídka v době normalizace mnohonásobně zvýšila, stále nedokázala uspokojit poptávku.


Mince se vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČNB * OSOBNÍ AUTOMOBIL * T603 *“.


Na lícní straně pětisetkoruny je ztvárněn osobní automobil Tatra 603 z čelního pohledu. V horní části mince je zobrazena část palubní desky automobilu včetně části volantu. Při levém okraji mince je umístěn text „ČESKÁ“ a při spodním okraji mince text „REPUBLIKA“. Dolní polovina mince je ztvárněna jako podlaha tvořená dlaždicemi. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“ se nachází při pravém okraji mince. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna vlevo od nominální hodnoty.

Rubová strana pětisetkoruny je vodorovně rozdělena na dvě části. V horní části je ztvárněn osobní automobil Tatra 603 ze šikmého pohledu. Ve spodní části mince je zobrazen technický výkres automobilu z bočního pohledu a část technického výkresu automobilu z horního pohledu. Boční pohled na automobil je proveden jako vložený prvek černé barvy. Při horním okraji mince jsou texty „TATRA 603“ a „2023“, které jsou od sebe odděleny tečkou. Vlevo od automobilu z bočního pohledu je ztvárněna značka automobilu v podobě znaku jeho výrobce. Iniciály autorky mince Petry Brodské, DiS., které jsou tvořeny propojenými písmeny „P“ a „B“, jsou umístěny při pravém okraji mince.

Ke každé minci se dodává katalogová karta šedé barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

U mince je stanoven limit 1 ks na osobu.

Vyprodáno
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 15 let na trhu.
Výhodné ceny
Garance původu a ryzosti kovů.