Zlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARD

Pátá zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč z cyklu ČNB, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Kroměříže.

Zlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARD
Zlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARDZlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARDZlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARDZlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARDZlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARDZlatá mince ČNB 5.000 Kč Kroměříž STANDARD
Vyprodáno

2023
ročník

ČNB
emitent

28 mm
průměr

½ tr. unce (15,55 g) Au
hmotnost

99,99% Au
ryzost

BU
provedení

5868 ks
emisní náklad

5000 CZK
nominální hodnota

Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany.

Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou.

Na lícní straně je v horní polovině mince ztvárněna část kolonády v Květné zahradě v Kroměříži s heraldickými zvířaty z velkého státního znaku mezi jednotlivými sloupy, a to uprostřed český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo od něj slezská orlice. V dolní polovině mince jsou ztvárněny stíny heraldických zvířat a sloupů. Při horním okraji mince je v opisu text „ČESKÁ REPUBLIKA“. Při spodním okraji mince se nachází text „MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „5 000 Kč“. Text je od nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky oddělen značkou ve tvaru „○“. Značka České mincovny, která je tvořena písmeny „Č“ a „M“, je umístěna nad českým lvem.

Na rubové straně mince je v horní polovině koláž nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Kroměříž, zleva kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, Arcibiskupský zámek a v dolní polovině mince je umístěna Rotunda v Květné zahradě. Při spodním okraji mince je text „MĚSTO KROMĚŘÍŽ“. Ročník ražby „2023“ je umístěn nad zobrazením Arcibiskupského zámku. Iniciály autorky mince Karolíny Kučerové, DiS., které jsou tvořeny zdvojením písmen „K“, se nacházejí při spodním okraji mince.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Vyprodáno
Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 15 let na trhu.
Výhodné ceny
Garance původu a ryzosti kovů.